XX. ročník

20. - 21. 7. 2019
Horní Vítkov - Chrastava u Liberce

Zveme vás na vyvrcholení sezóny na našem dvorci - akce nazvané tradičně Dobývání.

Během dvoudenního programu (sobota-neděle) zde na dvorci Curia Vitkov spatříte a vyzkoušíte si historická řemesla raného středověku, seznámíte se s jezdci - jejich koňmi, výstrojí a výzbrojí, projdete dvorec ležení, ve kterém poznáte, jak bydleli nebo v čem tábořili naši předkové na válečné výpravě. Během lučištnického turnaje můžete fandit vybranému střelci a Vaše děti se mohou zůčastnit speciální bitvy kterou pořádáme jen pro ně. A samozřejmě po oba dva dny budete moci shlédnout (tentokrát živě komentované) ukázky bojového umění našich předků při dobývání pevnosti, používání obléhací techniky nebo v polní bitvě.

Můžete se těšit na následující::

Sobota:

8:30 - kontrola výstroje a výzbroje (vyložené před vašimi stany).
9:30 - snídaně + sraz účinkujících + informační schůzka
12:00 - doprovodný program – řemesla, dobový tábor, oživení dvorce
13:00 - lučištnický turnaj
15:00 - Dětská bitva
16:00 - Dobývání - různé ukázky dobývání, polních liniových střetů, kruhy zrady aj.
18:00 - volná večerní zábava bez diváků, občerstvení

Neděle:

9:00 - rychlý sraz účinkujících
10:00 - "hard" turnaj bojovníků
12:00 - Dětská bitva
13:30 - Dobývání - různé ukázky dobývání, polních liniových střetů, kruhy zrady aj.

Po bitvách následuje samozřejmě tradiční slosování vstupenek o zajímavé ceny s raně středověkou tématikou.

Co vše uvidíte a vyzkoušíte v doprovodném programu?

Ukázky řemesel s možností si ledacos vyzkoušet, soutěže pro děti a i pro dospělé (střelnice - luky, kuše, obléhací stroje), věrně vybavený a plně přístupný vojenský tábor a život v něm. Uvidíte přístřešky prostých válečníků, ale i nákladně vybavené stany velmožů, vaření v dobových nádobách. Budete si moci vyzkoušet historické hry a zábavu. Navštívit jízdárnu pod hradem, dozvědět se něco o dobovém jezdectví, sedlech a svézt se na koni. V dobovém tržišti pak máte možnost si koupit i něco zajímavého z raně středověkého tovaru.

Pro vaše děti je připraven zajímavý program - cesta bojovníka, kde si budou moci vyzkoušet nejrůznější dovednosti, namalovat si na kartonový štít vlastní erb a nakonec se s ním účastnit oblíbené dětské bitvy!

 

Lučištnický turnaj:

Probíhá pouze v sobotu. Uvidíte klání lučištníků a kušiníků střílejících z replik historických luků a kuší a zápolících v několika různých disciplínách.

Dětská bitva:

Probíhá po oba dva dny před hlavním šermířským představením. Účastnit se mohou děti ve věku 6-12 let(?) - dostanou cvičné zbraně, kartonový štít na který si budou moci namalovat vlastní erb a základní výcvik pod vedením přísného středověkého velitele, aby se mohli zůčastnit obrany pevnosti proti zlým vetřelcům.


Bitva:

Samotné dobývání dvorce, korunující program obou dvou dnů, je letos v rámci velkého jubilejního festivalového ročníku pojato jako ukázka různých typů boje, kde si na své přijdou jak diváci tak válečníci. Budete moci spatřit různé formy obléhání pevnosti, ale také různou bojovou taktiku použitou v hromadných pěších polních střetech. Dále pak nejrůznější válečné hry, kdy bojovníci předvedou své bojové umění (kruhy zrady, cti apod.).

Celodenní vstupné:

Dospělí - 100,-Kč, Děti 50,-Kč (děti do výšky bitevní sekery zdarma), rodinné vstupné 250,-Kč.

Kudy k nám?

GPS souřadnice a lokace v mapy.cz

 

Poznámky:

Akce bude probíhat i za deštivého počasí - nenechte se tedy odradit a bude-li to nutné, deštníky s sebou. Pouze v případě opravdu silných přívalových dešťů, silných bouřek aj. si vyhrazujeme právo část programu posunout nebo zrušit.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně akce nás prosím kontaktujte na akce@curiavitkov.cz či telefonu 737 962 913 - pokud to ovšem není vysloveně akutní, tak volejte až po 17:00 hodině, kdy se vám budeme moci věnovat více.

Fotografie z minulých ročníků najdete ve fotoalbu.

 

Program akce

 

Návrat